آخرین مطالب

اقامت ایرلند

اقامت اروپا
اخذ اقامت اروپا در حداقل زمان و هزینه
با همکاری وکلا و کارشناسان زبده و دارای سالها تجربه و تخصص
تلفن : 22875443-021 همراه : 9210201-0930
وب سایت : www.اقامت-اروپا.com
پست الکترونیک : info@اقامت-اروپا.com

از آنجا که مهاجرت به اروپا و اقامت اروپا یک مسئله اساسی و یک تصمیم مهم در زندگی هر اسنانی میباشد سعی شده است در این قسمت برای متقاضیان اقامت اروپا و مهاجرت به اروپا از طریق کشور ایرلند ( اخذ اقامت ایرلند و مهاجرت به ایرلند ) ابتدا توضیحات اولیه در خصوص کشور ایرلند داده شود تا با شناخت بیشتری نسبت به اخذ اقامت کشور ایرلند اقدام نمایند

 

اقامت ایرلند

 

جمهوری ایرلند

 

Poblacht na hÉireann
Republic of Ireland
ایرلند
   
سرود ملی: «آواز سرباز»
پایتخت شهر دوبلین
غربی′۴°۱۸ شمالی′۲۰°۵۳
بزرگترین شهر دوبلین
زبان(های) رسمی ایرلندی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان
رئیس جمهور
• نخست وزیر
مری مک آلیس
ادنا کنی
موارد منجر به تشکیل
یریتانیای کبیر
 
مساحت
مساحت ۷۰٬۲۷۳کیلومتر مربع (۱۲۰ام)
‌آب‌ها (%) ۲٫۰۰
جمعیت
سرشماری ۴٬۲۳۹٬۱۰۰
(۲۰۶ام)
تراکم جمعیت ۶۰‎/km۲‏ (؟)
واحد پول یورو (€)۱ (Euro)
منطقه زمانی CET (ساعت جهانی+۰)
تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .ie
پیش‌شماره تلفنی +۳۵۳

ایرلند(به ایرلندی Éire) ,(به انگلیسی: Ireland) نام کشوری به پایتختی دوبلین است که در جزیره ایرلند، در شمال‌غرب قارهٔ اروپا واقع شده‌است. نام رسمی این کشور جمهوری ایرلند است و گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می‌شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود.

این کشور پنج ششم جزیره ایرلند را اشغال کرده‌است و با ایرلند شمالی که بخشی از پادشاهی متحده است، در شمال مرز مشترک دارد. همچنین در غرب ایرلند اقیانوس اطلس، در شرق دریای ایرلند و در جنوب و جنوب‌غربی دریای کلتیک و کانال سن جورج قرار دارد.

جمهوری ایرلند در حال حاضر یکی از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. این کشور در ۱ ژانویه ۱۹۷۳ به این اتحادیه ملحق شد.

 

تاریخ

در سال ۱۹۱۶ م ملی گرایان ایرلندی در دوبلین واقع در ایرلند، قیام عید پاک را ترتیب دادند. این شورش با شکست مواجه شد، اما موج مخالفتهای گسترده علیه حکومت بریتانیا در ایرلند را به راه انداخت. در سال ۱۹۱۹ مجلس ایرلند حکومت این کشور را «جمهوری» اعلام کرد، و متعاقب آن ۳ سال جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا در گرفت. در سال ۱۹۲۲ ایرلند جنوبی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، به عنوان دولت آزاد ایرلند به استقلال واقعی رسید. شش استان در شمال ایرلند جزء پادشاهی متحد باقی ماندند که ایرلند شمالی است.

اقلیت پروتستان در شمال ایرلند، نیروی قدرتمندی را در مجلس بریتانیا تشکیل می‌دادند و هر گونه تلاش در جهت تأسیس خود مختاری برای ایرلند را مانع می‌شدند. پروتستانها می‌ترسیدند که موقعیت ممتار خود را در مجلس ایرلند که اکثریت آن را کاتولیکها تشکیل می‌دادند، از دست بدهند.

در سال ۱۹۱۹ م جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا شروع شد. ارتش جمهوریخواه ایرلند خواستار آن بود که ایرلند که اکثرا کاتولیک بودند تبدیل به یک جمهوری مستقل گردد. با این وجود، اکثریت پروتستانها در شش استان آلستر واقع در شمال ایرلند خواستار آن بودند که جزئی از بریتانیای کبیر باشند. در سال ۱۹۲۱ اعضای ارتش جمهوریخواه ایرلند با امضاء نمودن قراردادی، با بریتانیا صلح کردند. ایرلند جنوبی مبدل به یک کشور خود مختار به نام «جمهوری ایرلند» شد.

سیاست

جمهوری ایرلند دارای یک نظام پارلمانی است.رئیس جمهور که رئیس دولت است برای یک دوره ۷ ساله انتخاب می‌شود و می‌تواند برای دو دوره پشت سر هم نیز انتخاب گردد.

تقسیمات کشوری

ایرلند تشکیل شده از ۲۶ استان است.

Drogheda, Ireland.jpg

 

 

جغرافیا

اقتصاد

اقتصاد ایرلند در سال‌های اخیر از تمرکز بر روی اقتصاد کشاورزی به اقتصاد مدرن بر پایه دانش روز و تمرکز بر روی خدمات، فناوری پیشرفته و توسعه تجارت و صنعت و سرمایه گذاری دگرگون شده است.از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ایرلند یکی از ثروتمندترین کشورهای سازمان همکاری و توسعه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۸ شناخته شد. مجله اکونومیست ایرلند را دارای بهترین کیفیت زندگی در جهان می‌داند.

مردم

پژوهش‌های ژنتیکی نشان داده‌ است که مهاجران اولیه ایرلند پس از پایان عصر یخ بندان از شبه جزیره ایبری به ایرلند آمده‌اند.

جمعیت ایرلند در طول سال‌های اخیر به مقدار زیادی افزایش یافته‌است.بخش زیادی از این افزایش جمعیت را می‌توان به افزایش مهاجرها و بازگشت برخی مهاجران ایرلنید از خارج که به علت بیکاری سالیان گذشته مهاجرت کرده بودند همراه با فرزندانشان که در خارج متولد شده‌اند دانست.همچنین میزان زاد و ولد در ایرالند دوبرابر مرگ و میر است و این در میان کشورهای اروپای غربی غیرمعمولی است. ده درصد جمعیت ایرلند در حال حاضر از مهاجران خارجی تشکیل شده‌است.

فرهنگ

ایرلند سهم بزرگی در شاخه های مختلف ادبیات جهان، بخصوص ادبیات انگلیسی داشته است. شعر به زبان ایرلندی، قدیمی ترین نمونه ی شعر بومی در اروپاست. جاناتان سوییفت که اغلب، کماکان از وی به عنوان نخستین هجونویس در زبان انگلیسی یاد می شود، در عصر خود برای نوشتن آثاری چون سفرهای گالیور و یک پیشنهاد ساده، بسیار معروف بود. همچنین اسکار وایلد که از دیگر نویسندگان ایرلندی است، بیش از هر چیز به خاطر بذله گویی های نقل شده اش شناخته می شود. در قرن بیستم، ایرلند چهار برنده ی نوبل ادبیات داشته است: جرج برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس، ساموئل بکت و سیموس هینی. همچنین جیمز جویس اگرچه برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات نبود، اما بطور گسترده ای به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های ادبیات قرن بیستم شناخته می شود.اولیس، رمان معروف جویس یکی از مهمترین آثار در ادبیات مدرن است. ادبیات مدرن ایرلندی، غالبا در ارتباط با فرهنگ روستایی است، این امر در آثار نویسندگانی چون جان مک گاهرن و شاعرانی چون سیموس هینی مشهود است.